2o Δημοτικό Σχολείο Πολυκάστρου

Ευχαριστήρια επιστολή - Έκθεση στην Κλασική Ελλάδα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Από την Παρασκευή 12 Μαΐου 2023, τον εσωτερικό χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Πολυκάστρου, κοσμεί  πλέον μία υπέροχη έκθεση που παραπέμπει στην κλασική Ελλάδα, μια Ελλάδα που αποτελεί το λίκνο του δυτικού πολιτισμού και όχι μόνον!

Αυτήν την κλασική Ελλάδα που αποτελεί τη βάση του δυτικού πολιτισμού σε όλους τους τομείς, στη γλώσσα,  στις επιστήμες, στη φιλοσοφία, στις τέχνες, στην ιατρική και θαυμάζει όλη η ανθρωπότητα,  θεωρήσαμε ότι  θα πρέπει να έχουν ως πρότυπο κυρίως τα παιδιά μας,  που αποτελούν το μέλλον και την ελπίδα αυτής της χώρας!

Έχοντας όλα αυτά υπόψη, θεωρήσαμε ότι ένας καλός τρόπος παρώθησης και έμπνευσης των μικρών μαθητών και μαθητριών μας, θα ήταν όχι μόνον η συγκεκριμένη έκθεση, αλλά και η έρευνα-μελέτη  κειμένων που σχετίζονται με την κλασική Ελλάδα που λάμπει διαχρονικά και θα ακολουθήσει το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα. Το πρώτο μέρος της προσπάθειας ολοκληρώθηκε με ιδιαίτερα εντυπωσιακό τρόπο, μια και το Σχολείο μας απέκτησε ένα ξεχωριστό κόσμημα σε συγκεκριμένο σημείο που κλέβει την προσοχή όλων!

Η όλη προσπάθεια είχε  καθοριστική υποστήριξη από τρεις κυρίους που κατάγονται από το μεθοριακό χωριό των Ευζώνων. Υποστηρίχθηκε με ιδιαίτερη θέρμη και αφοσίωση από τους κυρίους  Αδαμίδη Αδάμ (αστυνομικό  εν ενεργεία και γονέα ταυτόχρονα),  Αδαμίδη Ηρακλή (πρώην ελεύθερο επαγγελματία γύψινων διακοσμήσεων) ,   καθώς επίσης  και  Δαμιανίδη Μωυσή (συνταξιούχο αστυνομικό).

Μέσω  αγαστής συνεργασίας, με την έμπνευση και πρωτοβουλία του κυρίου Αδαμίδη Αδάμ, εξασφαλίστηκε η δωρεάν  προμήθεια των γύψινων αντιγράφων αγαλμάτων της κλασικής εποχής,  από τον κύριο Αδαμίδη Ηρακλή.

Ο κος Δαμιανίδης Μωυσής ήταν αυτός που επιμελήθηκε με δωρεάν προσωπική εργασία την ολοκλήρωση της όλης προσπάθειας, ώστε να τοποθετηθούν με ασφαλή τρόπο όλα τα εκθέματα σε μία εντυπωσιακή,  με φωτισμό led βιτρίνα, εντός του Σχολείου.

Ο Διευθυντής,  κύριος Σιδηρόπουλος Κωνσταντίνος,  εκ μέρους του συνόλου της Σχολικής  Κοινότητας του 2ου Δημοτικού Σχολείου Πολυκάστρου, μαθητών/-τριών, γονέων/κηδεμόνων και εκπαιδευτικού προσωπικού, εκφράζει  για άλλη μία φορά θερμές  ευχαριστίες προς τους κυρίους  Αδαμίδη Ηρακλή, Αδαμίδη Αδάμ και Δαμιανίδη Μωυσή για την προσφορά τους.

Πλέον, απομένει  εκπαιδευτικοί και μαθητές , εμπνευσμένοι  να εντρυφήσουν στον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, κάτι για το οποίο είμαστε βέβαιοι!

Σιδηρόπουλος  Κωνσταντίνος

Διευθυντής 2ου Δημοτικού Σχολείου Πολυκάστρου