2o Δημοτικό Σχολείο Πολυκάστρου

9η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟ 2ο Δ.Σ.ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ

Στο σχολείο μας η Πανελλήνιας Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ξεκίνησε με εικαστικές δημιουργίες που φιλοτέχνησαν οι μαθητές στις τάξεις τους.

Στη συνέχεια πήγαμε στο κοντινό αθλητικό κέντρο όπου οι μαθητές της  Α΄΄ και Β' τάξης έκαναν

Στη συνέχεια πήγαμε στο κοντινό αθλητικό κέντρο όπου οι μαθητές της  Α΄ και Β' τάξης έκαναν σκυταλοδρομίες με μπάλα και έπαιξαν παιχνίδια με τη βοήθεια των δασκάλων τους.

Οι μεγάλες τάξεις, Δ’-Ε’- ΣΤ’, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το άθλημα του τένις, με τη βοήθεια του κ. Γιάννη Λαζαρίδη, προπονητή  του τοπικού συλλόγου αντισφαίρισης,ο οποίος με προθυμία δέχτηκε την πρόσκλησή μας και τον ευχαριστούμε θερμά!!Οι μαθητές μας το χάρηκαν πολύ!

Οργανώσαμε σταθμούς άθλησης και οι μαθητές της Γ’- Δ’- Ε’- ΣΤ’ περνούσαν εκ περιτροπής από αυτούς. Οι σταθμοί αυτοί ήταν:

•Περίπατος γύρω από το αθλητικό κέντρο και ασκήσεις

•Σκυταλοδρομίες

•Μπάσκετ

•Τένις

•Χόκει

Η παραμονή σε κάθε σταθμό άθλησης ήταν περίπου 30’.Οι μαθητές συμμετείχαν με χαρά και ενθουσιασμό σε όλες τις δραστηριότητες.