Ταξίδι στην Αλφαβήτα

Την Τετάρτη 22 Απριλίου 2015 οι μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν την εργασία τους "Ταξίδι στην Αλφαβήτα" στο 7ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής. Θα θέλαμε να συγχαρούμε τους μαθητές και τους υπεύθυνους καθηγητές για την συμμετοχή τους. Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε ένα μικρό κομμάτι της παρουσίασης των μαθητών.

Κατασκευή για την Καθαρά Δευτέρα

Η Καθαρά Δευτέρα πλησιάζει και ο εκπαιδευτικός των εικαστικών του σχολείου μας Αμοιρίδης Κωνσταντίνος μας δείχνει πώς να κατασκευάσουμε χαρταετό από ένα χαρτί Α4!!!!!

Η συμμετοχή μας στο 7ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Η σχολική μας μονάδα με τους μαθητές της ΣΤ τάξης συμμετέχει στο 7ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής.

Το "Ταξίδι στην Αλφαβήτα" είναι η εφαρμογή για έξυπνες συσκευές που έχουμε δημιουργήσει.

Είναι μια εφαρμογή που βοηθάει με παιγνιώδη τρόπο τους μικρούς μαθητές να μάθουν τα γράμματα του ελληνικού αλφαβήτου.

Κάτω απο την εικόνα θα δείτε δυο attachments για να κατεβάσετε την εφαρμογή και να την εγκαταστήσετε στην έξυπνη συσκευή σας.

Attachments:
Download this file (ABJourney.aia)Ταξίδι στην ΑΒ για App Inventor[Αρχείο με τον κώδικα της εφαρμογής (Κατεβάστε το αν έχετε λογαριασμό στο App Inventor)]6558 kB
Download this file (ABJourney.apk)Ταξίδι στην ΑΒ για συσκευή[Αρχείο για εγκατάσταση απευθείας στην συσκευή σας]9819 kB